top of page

Ankara'da Bulunan Romalılar

Güncelleme tarihi: 5 Haz

Ankara'da yapılan ulus bölgesinde ki kazılarda, yer yer inşaat veya toprak devirme işlemlerinde bir çok heykelin ve sanat eserinin bulunduğunu, hatta bunların bazılarının Cumhuriyet dönemi öncesinde çalındığı bilinen bir çok heykel ve büst bulunmakta.

Dönemin en görsel sanatlarını ve heykelcilik alanında yapılacak çalışmalara ulaşamayan arkadaşların dönemin bir çok heykeline ve çalışmasına Ankara Anadolu Medeniyetleri müzesinden ulaşmaları mümkün.

Dönem incelemesi yapacak, sanat tarihi seven, tarihin derinlerinden çıkarılan parçaları incelemek isteyen herkesin mutlaka görmesi gereken eşsiz ve özel yapılmış parçalar.

Ankara bir çok topluma ev sahibi olurken aynı zaman da bir çok döneminde sınırlı sayıda izlerini taşıyor.

Anadolu geneli itibari ile Helen, Roma, Bizans eserleri ve yapıları ile her an her yerde karşımıza çıkacak eserler ile doludur. Ayrıca yine en eski uygarlıklar olan, Hititler, Hattiler, Urartular, Asurlular gibi devletleri ve toplumları da içine alan bir doğal arkeolojik alan gibidir.

Ankara da bir çok noktada bu eserlere denk gelmek mümkünken aynı zaman da Müzelerde de yine eserler sergilenmektedir.

Sizlere Ankara da bulunan Romalıların izlerini taşıyan eserleri paylaşmak istiyorum, dönemin sanat anlayışı ve izlerini gelin birlikte inceleyelim.

Ankara'nın Romalı Vatandaşları Ankara'da Bulunan Romalılar


Roma Dönemi Heykelleri
Roma Dönemi Heykelleri

Ulpius Aelius PompeianusRoma Dönemi Heykelleri
Roma Dönemi Heykelleri


Roma Dönemi Heykelleri
Roma Dönemi Heykelleri

Domuz Avı Tasvirli Heykel Roma Dönemi Ankara Ankara'da Bulunan Romalılar

Ankara'da Bulunan Romalılar


Roma Dönemi Heykelleri
Roma Dönemi Heykelleri

Bir Genç Heykeli Ankara'da Bulunan Romalılar


Roma Dönemi Heykelleri
Roma Dönemi Heykelleri

Ankara'da Bulunan Romalılar

Önemli Yerler

  1. Roma Hamamı: Ankara Kalesi'nin eteklerinde yer alan Roma Hamamı, Roma dönemine ait en önemli yapılarından biridir. Günümüzde restore edilmiş haliyle ziyaretçilere açıktır.

  2. Roma Tiyatrosu: Ankara'da bulunan Roma Tiyatrosu, Roma İmparatorluğu döneminde yapılmış ve MS 2. yüzyılda kullanılmış bir tiyatrodur. Ancak günümüzde büyük bir kısmı tahrip olmuş durumdadır.

  3. Roma İmparatorluk Yolu: Ankara'da bulunan Roma İmparatorluk Yolu, Roma döneminde yapılan bir kara yoludur. Bu yol üzerinde bazı Roma dönemi kalıntıları ve mezarlar bulunmaktadır.

  4. Roma Surları: Ankara'da bazı bölgelerde Roma dönemine ait surlar bulunmaktadır. Özellikle Ankara Kalesi çevresinde bu surlardan kalıntılar görmek mümkündür.

Ancak Ankara, diğer büyük Roma yerleşimleri olan İstanbul (Byzantion ve Konstantinopolis) ve Efes gibi yerler kadar zengin bir Roma mirasına sahip değildir. Bu nedenle, Ankara'daki Roma dönemine ait yapılar diğer şehirlere göre daha sınırlıdır.

2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page