top of page

SANAT NEDİR?

Güncelleme tarihi: 5 Haz 2023

Bu soru çeşitli bakış açıları içerisinde aslında en çok merak edilen konudur, bunu bende her çalışmamı yaparken merak etmişimdir. Sanat nedir? Ben anlatırken zorlanacağım bir soru aslında fakat kolaya kaçmak için şöyle dile getirebilirim, sanat toplumun yada kişinin neye sanat gözü ile baktığını içeren bakış açısıdır diyebilirim.

Sanat sınırları olmayan, bir çok detayı içerisinde barındıran, özgür bir bakış açısını konu alan zarif ve estetik duyguların katıldığı tüm eserdir. Burada toplum ve yaşam biçimi ağır basan bir durumdur. Genel detaylı tanımı ile eğitimlerini aldığımız, belirlenen terimler içerisinde, belirtilen isimlerin tamamını sanat olarak görebiliriz. Sırası ile sayarsak, resim, çizim, heykel, mimari, mobilya, dokuma, dans, performans, video gibi bir çok türevlerini de sanat olarak ele alabiliriz. Toplum ve insan yaşamı ilerledikçe bir çok konunun sanat olduğunu göreceğiz.

Sanat her toplum için aynı olmayacağı gibi bireylerden bireylere de değişen belli bir biçimi olmayan bir konu olarak da karşımıza çıkar. Mesela bu gün yapılan bir yağlı boya bakış açısına göre birileri için sanat iken birileri için sadece bir resim bölümünü okumuş veya yetenekleri olan kişinin yapmış olduğu çalışma olarak da bakılabilir. Başka bir bakış açısı ile mimari bir Roma sütunları yapının bir kenarında yıkıntılar arasında kalmış kimsenin farketmemesi veya onu anlamlandırmasıda burada sanat olmuş oluyor. Hatta bunun en güzel fotoğrafını çeken kişi de sanat yapmış oluyor. Bu yüzden sanata bir sınır konulmaz. Sanata sınır ancak, dinsel, tarihsel, toplumsal veya yönetim biçimleri bakımından bir sınır koyabiliriz.

Bir resim bir ressamın döneminde anlaşılmamış dahi olsa verdiği çalışma ve estetik durum eski toplumun tam tersi tarih içinde sanat yapmasını sağlar. Bu döneme özgü olmaksızın yaptığı çalışmanın değeri milyonlar ile de değer biçilerek sanat ürünü olarak alınabilir. Buradan çıkışla, sanatı anlamak toplumu, kültürü, tarihi, yaşantıyı anlamaktan geçer. Yaşayan süreçler bize sanatın kavramlarını her zaman öğretmeye devam edecektir.

Mağara duvarlarına kazınmış veya resmi yapılmış bir figürde sanat olabilir.

20. yüzyılda sanat eskiden çıkarak, aykırı gelen çalışmalar dahi sanat olmaya devam ediyor. Cep telefonlarına yapılan tasarımların bile bir sanat ürünü olduğunu asla unutmayın!

Sanatçı Kimdir? SANAT NEDİR

Bakış açısını hızlı bir şekilde bitirelim, sanatçı sanatı yapan kişi. Bu kişi sanat yapıyor, başka açıklaması var mı? Sanat nedir? Sorusunun bile cevabını da bulmamızı sağlayan yine sanatçı.

Zaman içinde toplumların değişmesi, 20. Yüzyıl bakış açısı ile sanatçı düşüncesi de değişmeye başladı. Sanatçıdan beklentimiz nedir? Kimler sanatçı olabilir? Kimler sanat için birtakım çalışmalar yapar? Bu 20. Yüzyıl yaşam bakış açısında hızlı bir şekilde değişime girdi. Bu değişim sayesinde hem sanatı hemde sanatçının geniş bir alanda ürünler ürettiğini görüyoruz. Toplumlar kendi sanatlarını özgü sanatçılar ile yaratırlar.

Orta çağda bir heykel tıraş döneminde işçi sayılırken bu gün onları sanatçı olarak ifade ederiz.


4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page