top of page

SANAT TARİHİ NEDİR?

Güncelleme tarihi: 5 Haz 2023

Şimdi bir önceki çalışmamızda sanat nedir? Soruna cevap aramıştık ben her çalışmamda bazen bu düşünce içine halen giriyorum. Sanat nedir? Sorusunu oluşturan esas temel sanat tarihinden gelir. Bir sanatın geçmişini bilmek onu incelemek veya araştırarak irdelemek sanat tarihini başlatır. Şimdide sanat tarihi nedir? Sorusunun açıklamasına bakalım,

Sanat tarihi kavramı geleneksel batıdan hareketler bizlere gelmiştir. Dünyanın bir çok topluluğunun sanat yapma ve toplum içinde sanat oluşturma gibi süreçleri olduğunu biliriz. Bu süreçte zaten sanatın tarihini başlatır. Batı sadece bu alanda bir bilim olarak ele almaya başlamıştır. Bizlerde tarihin derinliklerinde sanatı arar olmuşuz.

Süreç olarak da bizler hem sanat hem sanatçı mantığını dünya geneli olarak akademik anlamda sanat tarihçilerine, bizlere sanat tarihini açıklamalarını istedik. Sanat tarihi, görsel sanatın akademik anlamda yapılan araştırmaları anlamı içerisine girer. 19. Yüzyıldan itibaren daha fazla ilerleyerek Üniversitelerde ilgili bölümler açılıp sanat tarihi öğretim görevlileri, yazar ya da müze ve galeri çalışanları olarak bilinen sanat tarihi uzmanlarının tarihin önemli noktalarından, belli dönemlerden, belli kültürleri inceleyerek objektif bakış açısı ile sanatçının ürettiği sanatın anlamını anlama çalışması ile ortaya çıkar.

Bu bağlamda her nokta ayrı ayrı düşünülerek ele alınır ve alınan eğitimler, değerler bakış açısı ile sanat tarihi yapmaya, uzmanları itmeye başlar. Bu anlatımlar sanat tarihçileri veya bu alanda uğraşan kişiler arasında da sorgulanmaktadır. Batının Rönesans akımları ile ortaya çıkan bu sanat, sanatçı, sanat eseri kavramı, bir süre sonra tüm toplumda izlerini sürdürerek, bir bilim veya kültürel çalışmaların sonucu olarak ortaya çıkmaya devam etmiştir.

Birçok dünya üniversiteleri hem sanatı hem de sanat tarihinin kimlik ismini yavaş yavaş değiştirirken, farklı isimler altında batının dayatmaları yerine daha çok görsel çalışma ve kültür mantığında ele almaktadırlar.

Sanat tarihçisi ile sanat eleştirmeni arasında ki farka bakacak olursak, sanat tarihçisi sanat eserinin anlamını; kültürel, tarihsel konulara bağlarken, sanat eleştirmeni değerlendirme yaparak, bir sanat eserinin iyi veya başarılı olup olmadığına bakarak değerlendirir.

Sanat tarihçisi işini yaparken aldığı eğitim gereği o toplumun kültürüne, tarihine veya ilk çağlardan itibaren yaşanan toplum özelliklerine bakarak hareket etmelidir.

3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page